Giving Tuesday vzniklo v roce 2012 s jednoduchou myšlenkou: vytvořit den, který inspiruje lidi k tomu, aby konali dobro. Za posledních roky se tato myšlenka rozrostla v globální hnutí, které inspiruje stovky milionů lidí po celém světě k dárcovství, štědrosti a spolupráci.
„Jsou to takové dřívější Vánoce. Den, kdy můžete někomu pomoci a udělat dobrý skutek. Den, kdy můžete podpořit sbírku, charitativní projekt či organizaci. Den, kdy můžete svou laskavostí a darem někomu třeba i zlepšit život,” dodává Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která za Giving Tuesday v Česku od roku 2016 stojí.
Giving Tuesday každý měsíc
Pojďte podpořit dlouhodobou práci v klientských rodinách.
“Jestli naše rodiny něco spojuje, je to dětství. Naši klienti vyrůstali sami v dysfunkčním prostředí, velká část z nich má zkušenost se životem v ústavní péči nebo se pohybovali mezi rodinou, dětským domovem, diagnostickým či výchovným ústavem. Jsou to rodiče, kteří nezažili, co je to funkční rodina, neměli se to od koho naučit.” Alžběta Candia Muňoz, ředitelka naší organizace.
Pomáháme rodinám s minimálně jedním dítětem do 6 let, kteří se dostali do svízelné situace a hrozí jim odebrání dítěte/dětí z rodiny. Často nás konktaktují zaměstnanci sociálně právního odboru dětí, kterým není osud dětí lhostejný. Práce to není jednoduchá, ale když se povede, znamená to něco báječného. V České republice stále vyrůstá v institucích skoro 7 tisíc dětí. A my, i díky Vám, s tím můžeme něco udělat.
Co spojuje dárce
Společně věříme, že jaké dětství připravíme našim dětem, takový bude svět. Proto jsou v centru našeho zájmu právě rodiny, kde rodiče nemohou, nebo neumí pečovat o své potomky. Často zejména proto, že laskavou péči sami nikdy nezažili.
Pomáháme osobním, dlouhodobým a pravidelným kontaktem, přímo v domovech rodin. Rodiče však nezachraňujeme, ani nenahrazujeme. Naopak. Doprovázíme je a učíme je, jak se ujmout odpovědnosti. To vše proto, aby se podařilo přetnout začarovaný kruh nešťastný rodič – nešťastné dítě a biologická rodina zůstala tou nejlepší volbou pro výchovu dítěte“.
Dary nám pomáhají v tom, aby:
- každý týden “máma dobrovolnice” mohla přijít pomáhat konkrétní mámě;
- fungovala naše centra v Praze, Ostravě, Brně a Hradci Králové;
- metoda Rodina hrou mohla být využívana v dalších rodinách;
- terénní pracovnice mohly reagovat na aktuální potřeby rodin v jejich přirozeném prostředí.
Slovy našich dárců:
“HoSt dělá skvělou věc – snaží se těmto dětem pomoci u startu, který pro jejich další život, dospělost a časem i jejich budoucí rodiny může být rozhodující. Přijde mi to jako smysluplná a dlouhodobá podpora, ze které děti mohou čerpat, byť nevědomky, po zbytek života.”
V roce 2021 jsme díky dárcům spolupracovali s 227 rodinami a 392 dětmi. Z toho 56 rodin využilo podporu “mámy dobrovolnice”, dohromady v rozsahu téměř 2 000 hodin. Kromě toho jsme rodinám poskytovali 7 594,06 hodiny přímé práce profesionálních pracovníků (sociálních pracovníků, terapeutů apod.).
„Obecně se snažíme s manželkou podporovat projekty, které pomáhají dětem, které jsou nějak znevýhodněné hned takto v první fázi života. A důvod? Děti si situaci, ve které se nachází, nezvolily samy. Věřím v karmu – co vyšlete do světa, to se vám vrátí.”
Více o naší činnosti v roce 2021 si můžete přečíst ve výroční zprávě.
Jak být pravidelným dárcem
Zadejte trvalou platbu přes portál darujme.cz. O tom, jak dar pomáhá Vás pravidelně informujeme.
Jak zahrnout dar do daňového přiznání a získat slevu
Na konci roku se může Vaše radost z příspěvků ještě násobit, protože si dar můžete odečíst od základu daně.
Fyzické osoby si mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich úhrnná hodnota v kalendářním roce přesáhne 2 % ze základu daně nebo činí alespoň 1 000 Kč (ale my vám vystavíme potvrzení i na nižší částku, protože pro odečet od základu daně lze sčítat všechny dary věnované různým organizacím). V úhrnu lze odečíst nejvýše 15 % ze základu daně; to neplatí pro zdaňovací období kalendářních let 2020 a 2021, za která lze v úhrnu odečíst vždy nejvýše 30 % základu daně (viz § 15, odst. 1 zákona 586/1992 Sb., o daních z příjmů).
Chtěli byste se nás ještě na něco zeptat?
Opomenuli jsme některé otázky, které Vám běží hlavou? Ozvěte se kolegyni Karolíně Sládek na mailovou adresu darujme@hostcz.org.